Łukasz Malinowski
Dzisiaj Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) opublikowało nowy raport pt. „Eastern Winds” (Wiatr ze wschodu), w którym dokonano analizy rozwoju energetyki wiatrowej na rynkach wschodzących w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a także Turcji, Ukrainy i Rosji.
- Energia wiatrowa wyprodukowana w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji w znaczący sposób zmniejszy uzależnienie sektora energetycznego od paliw kopalnych - powiedział Christian Kjaer, dyrektor generalny EWEA. - Niektóre kraje takie jak Republika Czeska, Węgry i Bułgaria nie wypracowały stabilnego prawa w zakresie odnawialnych źródeł energii i dopóki rządy tych krajów nie ustanowią długofalowej polityki w zakresie energii odnawialnej to inwestorzy i banki będą się z tych rynków wycofywać - dodał.
Dwanaście nowych państw członkowskich UE z Europy Środkowej i Wschodniej planuje zwiększyć moce produkcyjne energii wiatrowej z 6,4 gigawata pod koniec 2012 roku do 16 gigawatów do 2020 roku. Odpowiada to wielkości energii dostarczanej do 9 milionów gospodarstw domowych1. Do 2023 roku Turcja planuje zwiększyć moce produkcyjne energii wiatrowej z obecnego poziomu 2,3 gigawata do 20 gigawatów.
Według danych EWEA w 2012 roku Polska i Rumunia prawie podwoiły swoje roczne moce produkcyjne energii wiatrowej. Pod koniec 2012 roku Polska posiadała 2,5 gigawata, Rumunia 1,9 gigawata, a Bułgaria 0,7 gigawata zainstalowanych mocy produkcyjnych energii wiatrowej.
Raport opublikowany został podczas EWEA 2013 – najważniejszej europejskiej konferencji dotyczącej energii wiatrowej, która odbyła się w Wiedniu tego roku.